Jak rozliczyć sprzedaż udziałów objętych za aport
Koszt uzyskania przychodów w przypadku odpłatnego zbycia udziałów (akcji) w spółce, objętych w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, ustala się w wysokości wynikającej z ewidencji prowadzonej przez podatnika wnoszącego aport.
W 2011 r. spółka wniosła aportem zorganizowaną część przedsiębiorstwa do innej spółki. W związku z tym objęła udziały w jej podwyższonym kapitale zakładowym. Wartość, o jaką został podwyższony kapitał zakładowy, odpowiadała wartości rynkowej wnoszonej aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Cała wartość aportu została alokowana na kapitał zakładowy. Podatniczka tłumaczyła, że po dokonaniu aportu nie obejmowała ani nie nabywała kolejnych udziałów spółki, do której został on wniesiony. Ta, w styczniu 2013 r., została przekształcona w spółkę komandytowo-akcyjną (SKA). W wyniku przekształcenia wnioskodawczyni objęła akcje w SKA. Teraz rozważa jednak całkowite wycofanie się z inwestycji w SKA. Analizowane jest umorzenie wszystkich akcji lub udziałów w spółce z o.o. (jednorazowo lub w kilku etapach).
Spółka powzięła wątpliwość, w jaki sposób rozliczyć planowaną operację. Chodziło o to, w jakiej wysokości (wartości) należy ustalić koszt uzyskania przychodu w przypadku odpłatnego zbycia udziałów (akcji) w spółce, objętych w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta